Recenze LG Optimus 2X


Autor: Michal Petráček
Zveřejněno: 23. 8. 2011, 13:59

Technická specifikace telefonu
Zobrazit komentáře (0)

V dubnu 2011 byl na trh uveden první dvoujádrový telefon LG Optimus 2X (P990). Tento přístroj byl netrpělivě očekáván jak odbornou, tak i laickou veřejností. Jeho HW výbave je vskutku nekompromisní. Procesorem počínaje přes 512MB RAM až po fotoaparát, který dokáže pořizovat snímky o rozlišení 8MPx a natáčet video ve FullHD. Bezesporu se jedná o přelomový telefon a my se mu dnes podíváme na zoubek.


LG Optimus 2X - První dvoujádrový telefon v ČR

Klady x zápory

+

2- jádrový procesor NVidia Tegra

4“ IPS Displej

Natáčení Full HD videa

HDMI výstup

Kvalitní zpracování

CENA

-

Nerovnoměrné podsvícení displeje

Občasné drobné záseky systému

Slabší výdrž baterie

Obsah balení:

 

Telefon

Nabíječka

Synchronizační kabel k PC

Sluchátka

Manuál

 

 

 

Zpracování:

 

U svého TOP modelu vsadilo LG na konzervativní elegantní design. Toto rozhodnutí je pochopitelné, protože tento telefon by měl být reprezentativní. Tělo je sice vyrobené z plastu, ale působí velice pevným a kompaktním dojmem. Ani po měsíci používání nikde nic nevrže.

Přední část telefonu tvoří  4“ displej vyrobený technologií IPS krytý odolným sklem, čtveřice senzorových tlačítek (menu, home, zpět a hledej), přední kamera pro videohovory, proximity senzor a senzor okolního osvětlení .  Záda telefonu jsou opatřena plastovým krytem, který má pogumovanou úpravu a uprostřed je hliníkový pruh s logem Google. Nejpodstatnější část zad je však čočka 8 Mpx fotoaparátu, která lehce vystupuje ze zadního krytu. Výhodou je pak přítomnost přisvětlovací LED diody, která se hodí když hledáte něco potmě.

 

 

Hardware a výkon

 

Hlavním lákadlem tohoto telefonu je bezesporu 2-jádrový procesor Nvidia Tegra. Jeho výkon je na první pohled patrný a oceníte ho nejen při hraní náročných her, ale například i při vykreslování internetových stránek včetně flashových aplikací, kde s ním jednojádrová konkurence nemůže držet krok. Systém android zatím neumí plně využít obě jádra, ale to by se mělo změnit po příchodu androidu 2.4 (měl by být dostupný koncem roku 2011), kde bude již plná podpora dvou jader integrována.

         Výrobce opatřil telefon operační pamětí RAM o velikosti 512MB. Z této hodnoty je jenom pro grafický čip vyhrazeno 128MB, takže pro systém je ve výsledku k dispozici 384. Při běžném používání

Máte volné cca 120MB operační pamětí, což by se mohlo zdát jako dostačující, ale během měsíce, po který jsem měl telefon na testování se mi asi 3x podařilo „stlačit“  volnou paměť na cca 50MB, což už se projevilo občasným trhnutím a ne zcela plynulým chodem některých aplikací...

          Co mě u tohoto telefonu zajímalo skoro víc než výkon, byla kvalita displeje. Technologii IPS znáte například z iPhonu, kde má displej výbornou kvalitu (mimochodem pro Apple dodává displeje právě LG). Na první pohled mohu říct, že displej je výborný. Úhlopříčka  4“ a rozlišení 800x480 mi přijde optimální. Černá je doopravdy černá a všechny ostatní displeje až na super Amoled v tomto ohledu prohrávají. Výborná je i čitelnost na slunci, takže při běžném používání nejste nijak omezeni. Nadšení však trvá jen do chvíle, než si zobrazíte celistvou černou plochu. Displej totiž trpí jedním neduhem, což je nerovnoměrné poosvětlení. Těžko říct, proč tomu tak je, ale je to tak. Mohu vám však  s klidným svědomím říct, že při běžném používání jsem si toho skoro nevšimnul a vůbec mě to neobtěžovalo. Každý telefon má své mouchy a u LG je to tato nedokonalost displeje.

 

 

Op. Systém a aplikace

 

Lg Optimus 2X je jeden z nejvýkonnějších Androidích telefonů na českém trhu. Výrobce chtěl poskytnout uživatelům možnost využití potenciálu obou jader a tak se rozhodl nedávát do zařízení hned Android ve verzi 2.3 (s updatem se počítá v srpnu 2011), ale zapracoval na starší verzi 2.2 tak, aby dokázal alespoň částečně využít onen zmiňovaný výkonný procesor. Osobně mi toto

rozhodnutí nevadí, a pokud je systém pro 2 jádra skutečně optimalizován, považuji tuto volbu za oprávněnou.

             Uživatelské prostředí a nadstavba LG:  LG obohatilo telefon o svoje prostředí LG Home. Prostředí jako takové vypadá hezky. Jedinou vadou na kráse je ne úplně dotažená při přecházení mezi plochami nebo při odemčení displeje jsou občas patrné drobné záseky. Výkonem telefonu to určitě nebude, tak doufejme, že se to zlepší v příštím updatu. Nicméně osobně se mi čekat nechtělo, a tak jsem si

z Android marketu stáhl Launcher Pro, který funguje bez problému.

 

Fotoaparát a video:

 

Telefon disponuje 8 Mpx fotoaparátem s autofocusem. Mohu říct, že fotoaparát pořizuje kvalitnější snímky než je tomu například u HTC a že jsem s ním byl spokojen.

      Kamera je na tom ještě lépe, protože díky výkonnému procesoru zvládne pořizování videa ve Full HD kvalitě. Tohle je věc v mobilu naprosto nevídaná a LG za to musím skutečně pochválit! Dalším bonusem je pak HDMI výstup, takže si budete moci Vámi pořízené video bez komprimace rovnou promítnout na domácí televizi. Stačí připojit kabel a film spustit z telefonu. Vše běží plynule a nic se neseká.

 

Baterie a výdrž

 

Tento přístroj je jedním z nejvýkonnějších zařízená na trhu a odpovídá tomu jeho náročnost na energii. Baterie má kapacitu slušných 1500mAh, ale při mém používání: za den cca 20min telefonování, 30sms, neustále připojen na internet přes 3G, cca hodina hudba a hry, tak budete nuceni nabíjet každý den. Někomu to nemusí být příjemné, ale u dnešních smartphounů je již každodenní nabíjení skoro standardní. Pokud budete k baterii šetrní, budete hlídat nastavený jas displeje a nebudete moc hrát hry, dostanete se na dva dny.

 

Závěrečné hodnocení

 

Po měsíčním testování, musím konstatovat, že je to zatím nejlepší telefon, který jsem měl (do psaní recenze 5.7.2011) tu možnost používat. Telefon je reprezentativní a opravdu bych se nebál, položit ho před sebe na stůl při firemní poradě. Disponuje kvalitním displejem, má HDMI výstup, pořizuje kvalitní snímky a navíc natáčí video ve FullHD! Kdo si rád zahraje nějakou novou hru a využije potenciál telefonu, bude z LG nadšen. Oproti konkurenci navíc jasně vítězí v ceně. Dnes (3.7. 2011) se cena pohybuje kolem 10 000Kč, což je na takto vybavený telefon velice příjemná cena. Dle mého názoru je dnes na špičce v žebříčku v poměru cena/výkon. Koupi tohoto zařízení vám vřele doporučuji.